آبی انرژی تبدیل رودخانه اخبار علمی و آموزشی

آبی: انرژی تبدیل رودخانه اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نگاه ظریف به دو سلفی در مجلس

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتشار عکس‌هایی از سلفی حاشیه‌ساز بعضی از نمایندگان با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در همان مراسم، جمعی از روسای مجا

نگاه ظریف به دو سلفی در مجلس

نگاه ظریف به دو سلفی در مجلس

عبارات مهم : انتقال

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتشار تصویر هایی از سلفی حاشیه ساز بعضی از نمایندگان با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در همان مراسم، جمعی از روسای مجالس کشورها با این بنده حقیر خدمتگزار سلفی گرفتند، ولی این رسانه ها بودند که گزینش کردند کدامیک از دو سلفی را زیاد بازتاب دهند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که عصر روز دوشنبه با حضور خبرنگاران تصویربرداران و عکاسان حوزه سیاست خارجی رسانه های متفاوت در وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار به طنز گفت: روز خبرنگار به یاد شهدای مزار شریف که ۱۱ دیپلمات و یک خبرنگار بودند به این عنوان نامیده شد که این امر به شما خبرنگاران دست مریزاد دارد.

نگاه ظریف به دو سلفی در مجلس

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که دیپلمات ها و خبرنگاران یک نشانه واحد را دنبال می کنند، گفت: این یک واقعیت است که دیپلمات ها و خبرنگاران در یک جهت جهت رساندن خبر به مردم شریف کشورمان گام برمی دارند.

وی ادامه داد: ما در مزار شریف در کنار شهید صارمی تعدادی از کارمندان وزارت امور خارجه را داشتیم که در راه همان نشانه یعنی منافع جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران حضور داشتند و شهید شدند. این هم نشانه ماست و هم نشانه شما که در یک مسیر گام برمی داریم. این امر زمینه را جهت ارتباطات گسترده تر و نزدیک تر میان وزارت امور خارجه به عنوان مسوول سیاست خارجی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و دنیا و جامعه رسانه ای به عنوان افرادی که هم وظیفه رساندن خبر به مردم کشورمان را دارند و هم در کنار آن وظیفه اطلاع رسانی داخلی و براق سازی اخبار مسوولان را بر عهده دارند، در واقع ایجاد توازن میان این دو وظیفه کاری بس سخت است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتشار عکس‌هایی از سلفی حاشیه‌ساز بعضی از نمایندگان با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در همان مراسم، جمعی از روسای مجا

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: در دنیا امروز “خبر” ارزش واقعی پیدا کرده هست. یک خط توییت 140 حرفی می تواند تاثیرات عمیقی بر سیاست گذاری آینده داشته باشد. اگر این توییت خبر غلطی داشته باشد، چه بسا می تواند به جنگ منجر شود.

ظریف ادامه داد: استحضار دارید که توییت هایی که بعد از بحران های اخیر در خلیج فارس منتشر شد، تا چه میزان می توانست تاثیرگذار باشد. بنا بر این، این یک واقعیت است که دنیای امروز به خاطر تحول و تنوعی که در ابزارهای قدرت و انتقال قدرت و صاحبان قدرت ایجاد شده است هست، هر خبرنگار می تواند فردی قدرتمند در صحنه تحولات بین المللی باشد.

وی گفت: یک خبر هم می تواند ابزاری جهت دولت در صحنه جهانی باشد. گفتمان امروز می تواند قدرت ساز یا قدرت زدا باشد. گفتمان می تواند ایجاد نفوذ یا ترساندن کند. بنا بر این نباید اهمیتی که امروز رسانه ها به عنوان عامل ارتقاء گفتمان پیدا کرده اند را فراموش کنیم.

نگاه ظریف به دو سلفی در مجلس

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان این که بسیار مهم است چه گفتمان یا چه تصویری از یک واقعه و تحول گزینش شود، خاطرنشان کرد: در دنیا امروز و در کل دنیای انسانی گزینش تحلیل گر و پژوهش گر یک واقعیت هست. شما در میان خبرهای متفاوت و تصویرهای متفاوت می توانید یک یا چند خبر را جهت بازتاب گزینش کنید و این گزینش شما می تواند فاصله بین عزت ملی یا شرمساری باشد.

وی ادامه داد: همه دوست دارند تصور کنند که واقعیت ها را بی طرفانه انتقال یافته می کنند، ولی در انتقال بی طرفانه واقعیات به عنوان کسی که معلم علوم انسانی و روابط بین الملل هستم، می گویم که این تصور که شما می توانید با واقعیات اجتماعی صرفا عینی برخورد کنید، مقداری کم لطفی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتشار عکس‌هایی از سلفی حاشیه‌ساز بعضی از نمایندگان با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در همان مراسم، جمعی از روسای مجا

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی واقعیات را بهتر انتقال یافته می کند، تصمیمی موثر در قدرت سازی هست، گفت: بپذیریم قدرتی که شما در رسانه دارید امروز در دنیا باعث شده است است که کشورهایی که در گذشته انحصارها را به عهده داشتند این انحصارها را از دست بدهند.

وی خاطرنشان کرد: اگر قدرت منحصر به قدرت های مادی، نظامی و اقتصادی بود دارندگان این نوع از قدرت مشخص بودند، ولی چون قدرت علاوه بر این ابزارها، سایر ابزارها را در اختیار دارد کسانی که می توانند تولید فکر، گفتمان و تصویرسازی کنند، می توانند در دنیا نقش اساسی ایفا کنند. در اینجا است که دوستان ما در جامعه خبری و رسانه باید به قدرت خود ایمان بیاورند و باور کنند که هر قدرتی مسوولیتی دارد. هیچ قدرتی بدون مسوولیت نمی شود. در برابر مردم و خداوند بینا، شنوا و آگاه به رازها مسوولیت دارند. به نظر من این واقعیت یکی از دستاوردهای جامعه جهانی است که توانسته در دوران کنونی با ابزار متنوعی ایجاد قدرت کند و مهم تر از جامعه جهانی دستاورد کشورهای در حال توسعه و کشورهای منطقه ما است که مثل جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران حرفی جهت گفتن دارند.

نگاه ظریف به دو سلفی در مجلس

ظریف گفت: در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوستانی که از طبقه اوج نظاره گر بودند، دیدند که چند مدیر مجلس از کشورهای مهم صنعتی دنیا به دنبال گرفتن سلفی با این بنده حقیر خدمتگزار بودند. آن تصویرهای که با بنده گرفته شد یک خبر را انتقال یافته می کرد و سلفی دیگر، خبر دیگری را. انتخاب، گزینش ما است و این تصمیم که کدام خبر انتقال یافته شود هم تصمیم ما است.

این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که هر کس امروز می تواند قدرتمندترین فرد روی زمین باشد چراکه ابزار قدرت عوض کردن کرده هست، افزود: دیگر نیازی ندارد افرادی که خبر یا تصویر تولید می کنند حتما معروف باشند. امروز هر فردی می تواند موج آفرین باشد. دیگر نیازی به امپراطوری های رسانه ای نداریم.

ظریف تاکید کرد: باور کنید که اگر خبر درست تولید شود یک خبرنگار حتی یک “شهروند خبرنگار” یک موج عظیم ایجاد می کند. حتما دیده اید که خبرهایی که در توییتر، فیسبوک و اینستاگرام قرار گرفته و وایرال می شود، می تواند به سرعت گسترش پیدا کند، مثل تصویر کودک سوری که در ساحل افتاده بود و موج بسیار زیادی ایجاد کرد.. اصلا مورد نیاز نیست که این تصویر را رویترز یا یک خبرگزاری و رسانه معتبر منتشر کند.

وی با اشاره به جایگاه احساسات و عواطف مردمی در دنیای امروز گفت: جنگ افرزوان نمی توانند دیگر جنگ ها را طولانی کنند و این امر نه تنها به علت پرسشها نظامی بلکه به علت فشار احساسات و افکار عمومی است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: امروز کسی نمی تواند مخاطب خود را گزینش کند. هنگامی که تصویر یا خبری را منتشر می کنید دیگر نمی توانید مخاطب خاصی جهت آن قائل شوید. به همین علت مخاطب شناسی اهمیت بسیاری دارد. هیچ مطلبی امروز مخاطب خاص ندارد. مستند، خبر یا فیلم مخاطب جغرافیایی، عقیدتی یا آموزشی ندارد. مخاطب حرف های ما مشخص نیستند. با در نظر گرفتن این موارد می توانید سنگینی کار خود را درک کنید.

ظریف با تصریح بر این که صحبت از “هوا” نیست بلکه صحبت از “قدرت” است افزود: باور کنیم که “کلام” قدرت هست. کلام محدودیت ناپذیر هست. هیچ محدودیتی جهت اظهار نظر، اقدام، صحبت و گفت وگو وجود ندارد. قبول این امور در کنار هم شرایط خاص ای فراهم می کند.

وی ادامه داد: زمانی شرکت های روابط عمومی بیش تر سیاست مداران بودند و تلاش می کردند جلسات را تشکیل بدهند. ولی امروز بیش ترین هزینه ها در روابط عمومی ها صرف تولید خبر می شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این که بسیاری از صحبت هایی که به وسیله بعضی از بدخواهان ما در جامعه بین المللی مطرح می شود تولید شده است هست، ادامه داد: هزینه های گزافی می شود تا مقاله یکی از همسایگان مان در یک روزنامه آمریکایی منتشر شود. بعضی از رقبای ما هزینه های سنگینی جهت همین انتقال خبر می دهند.

وی ادامه داد: باید به محتوای پیامی که منتشر می شود توجه کنیم. طرف برابر قطعا هزینه سنگین چندین ده میلیون دلاری در ماه نمی دهد تا پیامی تولید کند که در جهت اهداف ما باشد. باید هوشیار باشیم چراکه آن خبر با عنایت به تاثیر گفتمان تولید شده است است.

ظریف با بیان اینکه توجه و حساسیت در تولید خبر و گفتمان از سوی رسانه و دیپلمات ها مهم هست، خاطرنشان کرد: این امر نیاز دارد که ما با یکدیگر به عنوان دو بال همراه باشیم و منافع کشور را پیش ببریم. وزارت امور خارجه باید رسانه را در جریان تحولات و دلایلی که جهت حرکت خود داریم، قرار بدهد و این امر البته باید با ملاحظاتی انجام شود که به عقیده من این ملاحظات باید به حداقل خود برسد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: همه ما باید یک چهارچوبی از منافع ملی را تعریف کنیم ؛ من نمی خواهم از واژه خط قرمز استفاده کنم و سیاست های خود را بر اساس همین چهارچوب و بر مبنای همدلی و هم افزایی پیگیری کنیم. این امر نیازمند ارتباط گسترده تر بین بخش های دیپلماسی رسانه وزارت امور خارجه و دوستان عزیز رسانه ای است که ما در دوره های سخنگوهای خارجه این تلاش را کرده و خواهیم کرد.

ظریف گفت: از دوستان مان در رسانه هم توقع داریم واقعیت منافع ملی را از پرسشها جناحی ارجح بدانند. آنها با توجه به منافع ملی بر تمام ملاحظاتی که وجود دارد و به خاطر دفاع از این ملاحظات عزیزانی شهید شده است اند، گام بردارند. امیدوارم بتوانیم به گفته امام که مردم ولی نعمت ما هستند، عمل کرده و در خدمت این ولی نعمتان باشیم.

واژه های کلیدی: انتقال | رسانه ای | رسانه ها | خبرنگار | شهروند خبرنگار | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs